Jak se chovat k hotelové obsluze

Publikováno: 02. 2. 2016

Chystáte se na dovolenou do hotelu a rádi byste zanechali dobrý dojem? V tom případě se určitě zaměřte na hotelovou obsluhu, protože je to právě ona, kdo má v rukou vaše pohodlí a spokojenost. Je sice pravda, že v některých případech se s hotelovými zaměstnanci pomalu ani nesetkáte, ale v případě kontaktu nebo žádosti o nějakou službu či večeři v daném hotelu, byste neměli zapomínat na etiketu.

Jednoduše řečeno, základem je určitě jazyk, slušnost a dýško. Když si budete tato tři pravidla pamatovat, vyjdete s každým hotelovým personálem všude po světě.

Jazykové schopnosti

Když vyrážíte na dovolenou do zahraničí, vždycky byste měli mít alespoň základní povědomí o jazyce té země. Nemusíte umět plynule, ale nikdy není na škodu umět pozdravit, poděkovat a poprosit. A to i v případě, že se jinak hodláte dorozumívat výhradně anglicky nebo zbytek konverzace zvládnout rukama nohama.

Některé národy jsou dokonce tak „pyšné“, že s vámi nebudou v jiném jazyce, než je ten jejich, ani chtít komunikovat. Těmi pár slovíčky jim ale ukáže alespoň svou snahu a to, že nejste úplný buran a nepředpokládáte, že vám všude všichni budou rozumět, když na ně spustíte česky.

Slušnosti není nikdy dost

Slušné chování je samozřejmostí. Hotelový personál jsou přeci taky jenom lidé, takže tak byste se k nim měli i chovat. Například nechávat na hotelovém pokoji naprostý nepořádek, aby se uklizečka musela brodit odpadky a vaším oblečením, rozhodně není dobrá vizitka. Na druhou stranu ale zase nemusíte být příliš úslužní, protože, ať už postele ustelete sebeperfektněji, pokojská je stejně převlékne a přerovná. Jistou výjimkou jsou ručníky v koupelně, které je v mnoha zemích nutné nechat na zemi, aby pokojská věděla, že vám je má vyměnit za čisté. A když někoho z personálu v hotelu potkáte, pozdravte je či pokojské poděkujte.

Spropitné, aneb pomozte jejich dětem dostudovat vysokou

Ačkoliv Češi nejsou příliš zvyklí dávat dýška, v zahraničí se na to celkem dost hledí. Než tedy odjedete na dovolenou, určitě si při výměně peněz vezměte víc, abyste mohli dávat tuzéra. V podstatě každému, kdo pro vás v hotelu něco udělá, byste měli dát něco málo na ruku. Obyčejně se počítá mezi 10 – 15% ze sumy. To platí například v restauraci nebo při výkonu nějaké služby. Pokud ale chcete ocenit služebnou nebo poslíčka, co vám odnesl zavazadla do pokoje, připravte si zhruba 5 až 10 euro. Mnoho z nich na to i čeká, tak nebuďte překvapení.